петък, 5 декември 2014 г.

Никулденски шаран !

У дома не празнуваме ,но ходим на гости ! На мъжа ми брат му е Николай и на един приятел на мъжа ми съпругата му е Николинка ! Та може да се каже ,че празнуваме :)
 Ето и рецептата и как го приготвям:
 Подготвя се шарана,а може и друга риба по избор !
 Посолявам и поливам със сок от лимон .
 Приготвям плънка от зеленчуци ,те са по избор
 много лук
морков
праз
гъби
пиперка
орехи (една част нарязани,една част смлени)
домати
ориз
Докато се задушават зеленчуците накисвам една шепа стафиди във ром ,като ги загрявам без да заврат.Най-накрая прибавям ориз и преди да е готов пълня шаранчето. Моя не го ших . Сложих в тава шарана и малко домати като посолих и запекох.
Почти накрая прибавих останалата плънка и отново във фурната за 10-на минути. Изключвам фурната ,гарнирам с лимон и прибирам на топло .
Не пека с лимона ,защото той нагарча !
 Снимка е простовата ,но рядко правя ,защото все сме на гости !


Малко инфо за празника ! Един от най честваните в България !
  На 5 декември е свети Сава , а на 6 декември свети Никола , празник след празник!
6 Декември - Никулден !
На този ден имен ден празнуват: Никола, Николай, Николина, Николета, Ненка, Нина, Кольо.
ЧЕСТИТО НА ВСИЧКИ ИМЕННИЦИ !!! - Бъдете живи и здрави вие и вашите семейства .
Информация за Никулден
Църквата почита Свети Николай Мирликийски Чудотворец. Той се е родил през 280 г. в Малоазийската провинция Ликия и по времето на император Константин Велики е бил провъзгласен за Мирликийски архиепископ. Взел участие в Първия вселенски Никейски църковен събор. Умира през 325 г. Остава прочут със своите морски чудотворства при спасяването на кораби и моряци от крушение.
Обреди и Традиции на Никулден :
Българите почитат Свети Никола като патрон на рибарите и мореплавателите и като господар на необятната водна шир - океаните, моретата, реките и езерата. Според народните вярвания светецът предизвиква морските бури и урагани. Когато е сърдит, той дава воля на ветровете, разлюлява морето и потопява корабите. Така, на Никулден всички гемии спират да се движат, за да се умилостиви и уважи светеца-покровител.
Задължителен момент в традиционната никулденска обредност е консумацията на риба. Обикновено жените приготвят шаран, тъй като според поверието шаранът е “слуга” на св. Никола. Веднъж, когато светецът плувал с лодката си в морето и излезлите силни вълни пробили дъното й, той бръкнал с ръка във водата, хванал един шаран и запушил с него пукнатината. Така спасил от удавяне своите спътници. От тогава останал и обичаят да се жертва шаран в чест на светеца, чийто празник българите наричат още “Рибни свети Никола”, “Мокри свети Никола” или “Рибена черква”. Най-често шаранът се пълни с ориз, булгур, орехи, лук и стафиди, увива се и се пече в тесто. Така приготвеното празнично блюдо е известно като “рибник”.
Народната традиция повелява обредният Рибник и хлябовете се освещават в църква или в къщи, а късове от тях се раздават на съседите. По-голямата част от рибника и хлябовете задължително се изяжда на семейната вечеря. Трапезата на Никулден не се вдига през целия ден и е на разположение на гостите.
Свети Никола е покровител не само на тези, които са кръстени на името му, той е личен и семеен покровител, на който се урежда семейно родов празник, наричан служба, молитва, черква.
На този празник се канят роднини, кумове и съседи, и се освещава голяма трапеза, която завършва с песни и веселба. След прикадяването свещеникът взима опашката на обвития в квасено тесто шаран. Костите на никулденския шаран не се изхвърлят, а се изгарят, закопават в земята или се пускат в реката - вярва се, че така ще се опази и умножи плодородието и семейното благополучие.
Според обичая стопанките запазват костта от главата на шарана, която има формата на кръст. Тази кост - “кръхче” или “дъна” се смята за необикновено лековита. Майките я пришиват на шапчиците на новородените си деца, за да ги предпазят от “зли очи” и уроки.
В деня на свети Никола на трапезата освен рибник и обредни хлябове, трябва да има и постни ястия: варена царевица, жито, постни сърми, чушки, боб.
Когато се прави нова лодка, в нея трябва да се вгради икона на Св. Николай. Вярва се, че тя пази лодката от бурите и ветровете .










Няма коментари:

Публикуване на коментар